A kommunizmus 2000 éve
A Nyílt Társadalom Archívum kiállítási koncepciója

A Nyílt Társadalom Archívum on-line kiállítást nyit. A kiállítás hivatalos iskolai történelemkönyvek, képzőművészeti albumok, propagandakiadványok segítségével azt kívánja bemutatni, hogy a kommunista történetírás miként próbálta Jézust és a korai keresztényéget a kommunizmus előfutáraként megjeleníteni, ezáltal a kereszténység és az egyház korai történetét a kommunizmus egyetemes világtörténetébe ágyazni.

 
Kiindulópontunk az, hogy a jelek szerint a kommunizmus, még ha érintőlegesen is, de szükségét érezte, hogy a maga számára értelmezze az őskereszténység történetét. A hivatalos kommunista történetírók szerint a kereszténység kezdetben az elnyomott kisebbség vallása volt, amely a római imperializmus, a birodalmi Róma világi és vallási hatalmával szegült szembe. A korai kereszténység, beleértve Jézus tevékenységét és tanításait, alapvetően egalitárius és kommunisztikus volt. A kommunista történetírás párhuzamot vont a korai keresztényüldözés és az illegalitásba kényszerített kommunisták között is. A katakombák egyháza az illegális kommunista mozgalom előképe lett.

A kommunista történetírás szerint az egyházon belül, illetve a hivatalos egyház ellen fellépő középkori és kora-újkori eretnek-mozgalmakban az őskereszténység kommunisztikus eszméi, a társadalmi egyenlőség iránti vágy élt tovább. Az eretnek mozgalmak kiliasztikus várakozásai, az ezeréves birodalom eljövetelébe vetett hit, amely megjelent a középkori parasztmozgalmakban és paraszfelkelésekben, közvetlenül kapcsolódott a korai kereszténység eszméihez, és átmenetet képzett az osztálytársadalom felszámolását célzó modern törekvések, a modern európai munkásmozgalom kialakulása felé.
 


 
A kommunizmus 2000 éve | Friedrich Engels | Karl Kautsky