<< Vissza Az 1938-as Szent István Emlékév .
1938. ÉVI XXXIII. TÖRVÉNYCIKK

SZENT ISTVÁN KIRÁLY DICSŐ EMLÉKÉNEK MEGÖRÖKÍTÉSÉRŐL.

Emlékezetül adom ezennel mindenkinek, akit illet, hogy :Magyarország országgyűlésének képviselőháza és felsőháza közös egyetértéssel a következő törvénycikket alkotta:

Kilencszáz esztendeje, hogy az Úr magához szólította Magyarország első királyát, Szent Istvánt. A magyar nemzet az elmúlt évszázadok alatt - a viszontagságok és a megpróbáltatások legsúlyosabb idejében is - változatlan, hálás kegyelettel őrizte meg a dicső uralkodó el nem múló emlékezetét. Halálának kilencszázadik évfordulóján a magyar törvényhozás az isteni Gondviselés iránt érzett bensőséges hálájával kíván hódolni a magyar királyságot megalapozó s a magyarságot az európai küldetés útjára elvezető nagy magyar fejedelem és apostol halhatatlan szellemének.

Mélységes tisztelettel emlékezik meg a nemzet első királyunknak, a szentnek, az államalkotónak, az uralkodónak és a hadvezérnek máig ható, dicsőséges tetteiről és maradandó történelmi alkotásairól. Ezek a tettek és ezek az alkotások örök időkre hirdetik az ő csodálatos emberi nagyságát, kimagasló uralkodói erényeit és mélységes államférfiúi bölcseségét. Új szellemi és társadalmi formát adott a magyarság életének, de ugyanakkor tisztelte és óvta az ősi értékeket. A krisztusi hit elterjesztésével, a keresztény erkölcsök meghonosításával megnyitotta a keletről jött magyarság előtt a nyugati művelődés kapuit s államépítő munkájával megvetette a magyar nemzet életének és fejlődésének szilárd alapjait. Azzal, hogy az egyházat hazánkban más államok egyházfőitől függetlenul szervezte meg, biztosította az ország sajátos szellemi és erkölcsi fejlődését, míg azzal, hogy a magyarság belső erőit céltudatosan összefogta. megteremtette a nemzeti függetlenség hatalmi és erkölcsi előfeltételeit. A királyi tanács, a királyi vármegye, a királyi törvénynapok, a királyi udvar felállításával megalkotta a nemzet mai alkotmányos törvényhozási, kormányzati; bírói és közigazgatási berendezkedésének első kereteit s a nemzet gondolatának kifejlesztésével a magyarság egymást követő nemzedékeinek lelkébe mélyen belevéste a magyar állam szuverénitásának, a magyar nemzet szabadságának s a magyarság magasabb európai küldetésének tudatát és akaratát.

E nagyszabású uralkodói, államférfiúi, hadvezéri, nemzetépítő, társadalomszervező és apostoli tevékenység olyan örökérvényű és örökértékű történelmi teljesítmény, amely a hódoló és emlékező mai és jövő nemzedék felé egy ezredév távlatából is magasztos fénnyel sugárzik.

Az országgyűlés, hogy a nemzet hálájának és hódolatának ünnepélyes kifejezést adjon, két házát külön törvényrendelkezéssel Székesfehérvár szabad királyi városába a mai napra összehívta és ott, a nagy király alkotásait továbbépítő dicsőséges Árpádház királyi törvénynapjainak és országgyűléseinek történelmi színhelyén, az ország kormányzójának személyes jelenlétében megtartott együttes ülésén a következőképen rendelkezett:
1. §. Az országgyűlés Szent István király dicső emlékét a magyar nemzet örök hálájának és mélységes hódolatának bizonyságául törvénybe iktatja.
2. §. Az országgyűlés augusztus 20. napját Szent István emlékezetére nemzeti ünnepnek nyilvánítja.
3. §. Ez a törvény kihirdetése napján lép életbe.

E törvénycikk kihirdetését ezennel elrendelem, e törvénycikket, mint a nemzet akaratát mind magam megtartom, mind másokkal is megtartatom.

Kelt Székesfehérvár városában, ezerkilencszázharmincnyolcadik évi augusztus hó tizennyolcadik napján. Horthy Miklós s. k., Magyarország kormányzója, vitéz Imrédy Béla s. k., m. kir. miniszterelnök.

A törvénycikk megalkotása - mint már emutettük - az augusztus 18.-án Székesfehérvárott tartott országgyűlésen történt az Emlékévnek talán legkiemelkedőbb és leglélekemelőbb országos jellegű ünnepsége keretében. Az országgyűlés leírását az országos jellegű ünnepségek székesfehérvári napjánál adjuk (107. 1.). Ott kerül sor a törvény létrejöttének, beterjesztésének, a hozzászólásoknak és az egykorú méltatásoknak, sőt a törvényjavaslat előkészítésének bővebb ismertetésére is. Itt csak magát az eredményt, a törvényt óhajtottuk bemutatni, abban a meggyőződésben, hogy a Szent István-év maradandó alkotásai közül ez a törvény lesz az, amely a maga testetlenségében és anyagtalanságában túl fogja élni a kő, márvány, bronz, vászon és egyéb jubileumi emlékeket, mert ezeréves hagyományt örökít meg: szellemből született és szellemhez szól s élő hagyományt, szájról-szájra szálló örökséget fog jelenteni mindaddig, amíg csak magyar ember lesz a világon.
<< Vissza Az 1938-as Szent István Emlékév .